Resultaterne fra sporkonkurrencen på DBK's årsstævne i Pinsen 2014

 

SPORING BEGYNDER KLASSE

Dommer: Hanne L. Top Knudsen

 

1. DOC V. BOCKXGRAVE Dk18227/2012, 22/05/12, Black And Tan (Ysengrin Famous Alhavant - Fougasse Truffe Medievale) Opdrætter: B. Van Wijk, Holland Ejer: Claus Ladefoged, Fruerhøj 29, 2970 Hørsholm, 45823756 – 30773756

Klubvinder  Begynder Nr. 2

 

2. TESSIDEZ DIVA SE39684/2013, 11/06/13 Liver and Tan (Clearwaters FT Xquisite Jasper—Tessidez B-Celeste) Opdr. Anna Dalling, S. E: Kim Pedersen, Månevej 5, 3550 Slangerup. 40604722

Klubvinder Begynder Nr. 3

 

3 . SECH DKCH CLEARWATER’S FT XMAS SAPPHIRE SE 13990/2011, 23/12/10, (SECH DKCH NORDCH INTCH Aristos Q King Pellinore - Smart Nose's Bombay Sapphire) Opdrætter: Olle Dahlgren, Ejer: Lena & Olle Dahlgren, Ånneboängustutan, Se-58360 Gammakil, Sverige

Ej Mødt

 

4. DEVDKCH WILSON MAGOO OF JOYFULL HAPINESS MET 409/11, 26/03/11, Liver And Tan (Abel Caillou De Romarin - Agria Dragon Inez) Opdrætter: Traanmann Hermannes,   Ejer: Anne de la Cruz

 KLUBVINDER 2014 Nr. 1

  

SPORING ØVEDE KLASSE Dommer: Martin Thorup, DK

 

1. DKCH RISKULLENS SOYA Dk11827/2011, 17/12/10, Black And Tan (WJW08 DKCH NOCH SECH NORDCH INTCH Yardleys Havoc - SECH DKCH Tessidez Astrid) Opdrætter: Anna Andersson, Sverige Ejer: Charlotte Rosendahl, Vesterskovvej 3, Vivede, 4640 Faxe, 56718606 – 23255810

Klubvinder  Øvede Nr. 2

 

2. DKCH IRKA OF ROBERT'S CHOICE Dk21548/2009, 12/02/09, Black And Tan (Didane V.D. Meerwijkse Hoeve - Guna Of Robert's Choice) Opdrætter: Messemaeker, Robert De, Belgien Ejer: Niels Vaseli Mygind, Egevej 15, Vrøgum, 6840 Oksbøl, 42970325

KLUBVINDER 2014 Øvede Nr. 1

 

SPORING VETERAN KLASSE Dommer: Martin Thorup, DK

 

 

1. DKCK DKSPCH THOBACH’S AD LIB ADDA Dk 18229/204, 01. 09. 2004 b/t Opdrætter Christina Bach , Valby. (NLCH DECH Kobus Of Hart Rendy/ KBHV05 Trailfinder Bella Nuga) Ejer : Hanne Louise Knudsen, Årre

Klubvinder Veteran Nr. 2

 

2. DKCH YARDLEYS GLAMOUR 16199/2006, 29/10/04, Black And Tan (SECH DKCH Brighton's Timber - SECH DKCH NORDCH Yardleys Empress) Opdr. K. Wilde, Sverige Ejer: Hugo Kold Nielsen, Falkevej 8, 7400 Herning,

KLUBVINDER Veteran Nr. 1

 

SPORPRØVE

Dommer Hanne L. Top Knudsen, DK 

 

1. DOC V. BOCKXGRAVE Dk18227/2012, 22/05/12, Black And Tan (Ysengrin Famous Alhavant - Fougasse Truffe Medievale) Opdrætter: B. Van Wijk, Holland Ejer: Claus Ladefoged, Fruerhøj 29, 2970 Hørsholm, 45823756 – 30773756

Bestået

 

2. DEVDKCH WILSON MAGOO OF JOYFULL HAPINESS MET 409/11, 26/03/11, Liver And Tan (Abel Caillou De Romarin - Agria Dragon Inez) Opdrætter: Traanmann Hermannes,   Ejer: Anne de la Cruz

Bestået

 

 

Årets sporhund 2013
Formand Hanne L. Top Knudsen uddeler årsrosetter
Niels
Niels Vaseli Mygind modtager DBK's roset for årets sporhund  2013 nr. 1 DKCH Irka of Roberts Choice.

Claus 
Claus Ladefoged modtager DBK's roset for årets sporhund 2013 nr. 2 Doc van Bockxgrave "Clinton"
søren
Søren Magdal modtager DBK's roset for årets sporhund 2013 nr. 3 Tessidez Cream Polly
 
nr. 4 Lanyards It's Quite True ejerne var ikke tilstede.
DBK ønsker alle vinderne til lykke
Fotos Chr. Top og Karina Magdal

 

 
 
 
 
 
 Charlotte Rosendahl gør Riskullens Soya "Olga" klar inden sporingen starter
 
  
 Dommer Niels Vaseli Mygind følger efter "Olga"  for at se om hun følger sporet.
 
Riskullens Sana på et svært spor som går over en bro. 
Hanne Louise Top Knudsen